
Vivo X60s 5G
$311.93 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo X60s 5G price in United States starts from $311.93.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$311.93
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 765G , Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4200 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.56 inches, 1080 x 2376 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
Vivo X60s 5G Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v10Good
- Thickness: 7.49 mmSlim
- 173 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2376 pixelsPoor
- 398 ppiAverage
- HDR10+
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
- CMOS
Technical
- Qualcomm Snapdragon 765G Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4200 mAh BatterySmall
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16e (512GB)
Xiaomi 18 Pro Max vs OnePlus 16 Pro
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Xiaomi 17 Pro
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Samsung Galaxy A16 5G vs Motorola Moto G 5G 2025Vivo X60s 5G Full Specs
General
| Model | X60s 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 22, 2020 |
Design
| Dimensions | 75.39 x 159.54 x 7.49 mm |
| Weight | 173 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 1080 x 2376 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| PPI | ~ 398 PPI |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Extra Features | UFS2.1 |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 13 MP ƒ/2.5 Portrait 8 MP ƒ/2.5 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.5 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | CMOS |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Features | Super Night Scene, Portrait Mode 2.0, Ground Scenery Moon, Starry Sky Mode, Motion Capture, Video Tracking, AR Cute Shot, Short Video, Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| GPU | Adreno 620 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, AMR, MIDI, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3 |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4200 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










