
Vivo Y600 Turbo
$346.34 • Coming Soon • By Vivo
Vivo Y600 Turbo price in United States starts from $346.34.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Vivo Y600 Turbo is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo Y600 Turbo is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 7s Gen4, Octa Core, 2.7 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 9020 mAh Battery with 90W Fast Charging
- 6.83 inches, 1260 x 2800 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
Vivo Y600 Turbo Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.3 mmAverage
- 215 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.83 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1260 x 2800 pixelsGood
- 450 ppiGood
- 3840 PWM
- Diamond Shield Glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Dual Rear CameraAverage
- K Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 7s Gen4 Chipset
- 2.7 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAM + 8 GB Virtual RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 9020 mAh BatteryLarge
- 90W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Vivo Y600 Turbo Full Specs
General
| Model | V2553A |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 2026, May 25, Coming soon. Exp. release 2026, May 27 |
Design
| Dimensions | 76.2 x 163.7 x 8.3 mm |
| Weight | 215 g |
| Colors | Gold, White, Blue |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.83 inches, 1260 x 2800 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 450 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.3% |
| Glass Type | Diamond Shield Glass |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM) |
| Features | 3840 PWM |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Curved Display | Yes |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28B/n38/n40/n41 (2535–2655 MHz)/n77/n78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | AI Super Link, AI Transcript Assist, AI Note Assist |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.1 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen4 |
| CPU | 2.7 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520 |
| Fabrication Node | 4nm |
| GPU | Adreno 810 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, WAV, MP3, MP2, MP1, MIDI, Vorbis, APE, FLAC, OPUS |
| Video | MP4, 3GP, AVI, TS, MKV, FLV |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 9020 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 90W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























