
Xiaomi 18 5G
$999 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi 18 5G is an upcoming 5G Android 17 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite Gen 6 with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.36 inches LTPO AMOLED display with 144 Hz refresh rate. It features a 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple rear camera and a 50 MP front camera. It packs a 6500 mAh Battery with 120W Fast Charging. Notable features include NFC, IP69+ IP68 Rating, Wireless Charging, Reverse Wireless Charging and In-Display Fingerprint.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Xiaomi 18 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi 18 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi 18 5G expected price in United States is $999.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite Gen 6, Octa Core Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 6500 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.36 inches, 1220 x 2656 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 50 MP Front Camera
- Android v17
- No FM Radio
UPCOMING
Xiaomi 18 5G Specs
Group: $850 to $1,250
General
- Android v17Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.36 inch, LTPO AMOLED ScreenSmall
- 1220 x 2656 pixelsAverage
- 460 ppiAverage
- Color Gamut:dci-p3, Color Depth: 12bit, Eye-care Dc Dimming, Original Color Pro | Pro HDR | Wet Touch Technology, Hdr10+, Dolby Vision, Tüv Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified, Tüv Rheinland Flicker Free Certified, Tüv Rheinland Circadian Friendly Certified
- Xiaomi Dragon Crystal Glass
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6 Chipset
- Octa Core Processor
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 6500 mAh BatteryLarge
- 120W HyperCharge
- 50W HyperCharge Wireless Charging
- 10W Reverse Charging • 22.5W Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Mobile Phones With Highest RAMSnapdragon 7 Gen 4 Mobile PhonesMobile Phones with Expandable MemorySamsung Mobile Phones With Snapdragon ProcessorHuawei Mobile Phones Price List in United StatesPoco Mobile Phones Price List in United StatesNVIDIA GeForce RTX 5080 Laptops14th Gen Intel Core i7 Laptops
Compared With

Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Xiaomi Poco F8 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 8
Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Apple iPhone 18 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro Max
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S23 PlusXiaomi 18 5G Full Specs
General
| Model | 18 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 11, 2027 (Expected) |
Display
| Type | Color LTPO AMOLED Screen (68B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.36 inches, 1220 x 2656 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.6:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.5% |
| Glass Type | Xiaomi Dragon Crystal Glass |
| Brightness | 5500 Nits Multi-scenario Peak Brightness |
| Features | Color Gamut:dci-p3, Color Depth: 12bit, Eye-care Dc Dimming, Original Color Pro | Pro HDR | Wet Touch Technology, Hdr10+, Dolby Vision, Tüv Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified, Tüv Rheinland Flicker Free Certified, Tüv Rheinland Circadian Friendly Certified |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G:n1/2/3/5/7/8/12/20/25/26/28/38/40/41/48/66/71/75/77/78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, NavIC, BDS (tri-band) |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor | Ambient Light Sensor | Accelerometer | Gyroscope | Electronic Compass | X-axis Linear Vibration Motor | Ir Blaster | Flicker Sensor | Laser Focus Sensor | Barometer | Hall Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Al Speech Recognition, Al Interpreter, Al Search, Al Dynamic Wallpapers, Al Creativity Assistant,, Circle to Search with Google, Google Gemini |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP69+ IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle) 200 MP (Telephoto) 50 MP (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v17 |
| Custom UI | Xiaomi HyperOS 4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Adreno |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | MP4, MKV, WEBM, 3GP |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6500 mAh, Si/C Li-Ion |
| Fast Charging | Yes, 120W HyperCharge |
| Wireless Charging | Yes, 50W HyperCharge |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
| Reverse Wireless Charging | Yes, 22.5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








