
Xiaomi Poco F2
$271.62 • Out Of Stock • By Poco
Xiaomi Poco F2 price in United States starts from $271.62.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$271.62
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 732G, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.51 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP Quad Rear & 20 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Xiaomi Poco F2 Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.8 mmThick
- 180 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.51 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 404 ppiGood
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 732G Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 33W Fast Charging
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Razr 2025
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Samsung Galaxy A56 5G (256 GB) vs Samsung Galaxy S25 FE (256GB)Xiaomi Poco F2 Full Specs
General
| Model | Poco F2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 75.3 x 155.5 x 8.8 mm |
| Weight | 180 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.51 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 404 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.1% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Infrared Face Recognition, Gyroscope, Proximity, Accelerometer, Ambient Light Sensor, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 20 MP |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 732G |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver |
| GPU | Adreno 618 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
| Video | MP4, DivX, XviD, WMV |
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










