
Illustrative image
Xiaomi Redmi 12 Prime
$129.62 • Rumored • By Xiaomi
Xiaomi Redmi 12 Prime price in United States starts from $129.62.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Xiaomi Redmi 12 Prime is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi 12 Prime is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.52 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v12
RUMORED
Xiaomi Redmi 12 Prime Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 9.56 mmThick
- 192 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.52 inch, LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsGood
- 321 ppiGood
- Corning Gorilla Glass
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 18W Fast Charging
- 9W Reverse Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Xiaomi Redmi 12 Prime Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Redmi 12 Prime |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 75.57 x 161.95 x 9.56 mm |
| Weight | 192 g |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.52 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 321 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Electronic Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes, Protected by P2i |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Dual Stereo Speakers |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Main) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Portrait, Panorama, Pro Mode, Night Mode, Custom Watermark, HDR, AI Scene Detection, Google Lens, Movie Frame, Pro Colour, Colour Focus, Skyscaping |
| Video Recording | 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Core Details | Arm Cortex-A55, Arm Cortex-A75 |
| GPU | Arm Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 9W |
| Talk Time | 37 hours |
| Music Playback Time | 164 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















