
Xiaomi Redmi K Pad
$346.34 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi K Pad price in United States starts from $346.34.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Xiaomi Redmi K Pad is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi K Pad is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 9400 Plus, Octa Core, 3.63 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7500 mAh Battery with 67W Fast Charging
- 8.8 inches, 1880 x 3008 px, 165 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v15
- No FM Radio
UPCOMING
Xiaomi Redmi K Pad Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v15Good
- Thickness: 6.5 mmSlim
- 326 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8.8 inch, IPS ScreenLargest
- 1880 x 3008 pixelsGood
- 403 ppiAverage
- HDR Vivid, Dolby Vision
- 165 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
- OV13B sensor
Technical
- Mediatek Dimensity 9400 Plus Chipset
- 3.63 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v2.0
- No GPS
- IR Blaster
Battery
- 7500 mAh BatteryLarge
- 67W Fast Charging
- 18W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Xiaomi Redmi K Pad Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | June 26, 2025 |
Design
| Dimensions | 132 x 205.1 x 6.5 mm |
| Weight | 326 g |
| Colors | Black, Green, Purple |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8.8 inches, 1880 x 3008 pixels, 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.9% |
| Brightness | 700 Nits (Peak) |
| HDR Support | Yes, Dolby Vision |
| Features | HDR Vivid, Dolby Vision |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 7, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Camera Sensor | OV13B sensor |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.3 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | Xiaomi HyperOS 2 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 Plus |
| CPU | 3.63 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X925@3.63 GHz & 3xCortex-X4@3.3 GHz & 4xCortex-A720@2.4 GHz |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB |
| Video | MP4, MKV, AVI, WMV, WEBM, 3GP, ASF |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















