


Xiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition
$376.16 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition price in United States starts from $376.16.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$376.16
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 855, Octa Core, 2.8 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with 27W Fast Charging
- 6.39 inches, 1080 x 2340 px Display
- 48 MP + 13 MP + 8 MP Triple Rear & 20 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v9.0 (Pie)Average
- Thickness: 8.8 mmThick
- 191 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.39 inch, Horizon AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 403 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 5, Always On Display, Dark Mode, Reading Mode 2.0
Camera
- 48 MP + 13 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 855 Chipset
- 2.8 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- 27W Sonic Charge
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition vs Vivo X200 FE
Xiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition vs Motorola Edge 50 Fusion
Xiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition vs Tecno Spark 20 Pro
Google Pixel 10 Pro vs Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB)
OnePlus 16 Pro vs Vivo S50 Pro Mini
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro MaxXiaomi Redmi K20 Pro Exclusive Edition Full Specs
General
| Model | Redmi K20 Pro Exclusive Edition |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 19, 2019 |
Design
| Dimensions | 74.3 x 156.7 x 8.8 mm |
| Weight | 191 g |
Display
| Type | Color Horizon AMOLED (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.39 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.9% |
| Features | Corning Gorilla Glass 5, Always On Display, Dark Mode, Reading Mode 2.0 |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Dual Frequency GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Vibration motor, Proximity, Ambient light, Electronic compass, Accelerometer, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes, Hi-Res Audio |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.75 (Main) 13 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 8 MP ƒ/2.4 (Telephoto) |
| Auto Focus | Yes, Lase AutoFocus |
| Features | HDR, Panorama, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Slow Motion, Google Lens |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 20 MP ƒ/2 Front Camera Popup |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | 2.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485 |
| GPU | Adreno 640 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 27W Sonic Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












