
Xiaomi Redmi K20 Pro Marvel Edition
$364.68 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi K20 Pro Marvel Edition price in United States starts from $364.68.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$364.68
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Snapdragon 855, Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.39 inches, 1080 x 2340 px Display
- 48 MP + 13 MP + 8 MP Triple Rear & 20 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi K20 Pro Marvel Edition Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v9.0 (Pie)Average
- Thickness: 8.8 mmThick
- 191 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.39 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 403 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 5
Camera
- 48 MP + 13 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 2K @ 30 fps QHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon Snapdragon 855 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- Quick Charge 4+
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)

Samsung Galaxy S25 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Asus ROG Phone 10Xiaomi Redmi K20 Pro Marvel Edition Full Specs
General
| Model | Redmi K20 Pro Marvel Edition |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July, 2019 |
Design
| Dimensions | 74.3 x 156.7 x 8.8 mm |
| Weight | 191 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.39 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.1% |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 13 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 8 MP ƒ/2.4 (Telephoto) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection |
| Video Recording | 2K @ 30/60 fps QHD, 1080p @ 120/240/30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 20 MP ƒ/2 Front Camera Popup |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485 |
| GPU | Adreno 640 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, Quick Charge 4+ |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










