
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G
$207.85 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G price in United States starts from $207.85.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$207.85
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 8100, Octa Core, 2.85 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5080 mAh Battery with 67W Fast Charging
- 6.6 inches, 1080 x 2460 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v12
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 8.87 mmThick
- 200 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2460 pixelsGood
- 407 ppiGood
- DCI-P3 Wide Color Gamut, Sunlight Display
- Corning Gorilla Glass
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 8100 Chipset
- 2.85 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 5080 mAh BatteryAverage
- 67W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G vs Infinix Note 60 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G vs Xiaomi Mi 10T 5G
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G vs Xiaomi Redmi Note 12 5G
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G vs Xiaomi Redmi 13 5G
Xiaomi Redmi Note 11T Pro 5G vs Poco M6 Pro 4G
Apple iPhone 16e (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro MaxXiaomi Redmi Note 11T Pro 5G Full Specs
General
| Model | Redmi Note 11T Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 24, 2022 |
Design
| Dimensions | 74.29 x 163.64 x 8.87 mm |
| Weight | 200 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1080 x 2460 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 407 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | DCI-P3 Wide Color Gamut, Sunlight Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E Compass, Accelerometer, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP53 |
| Dust Resistant | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.6 (Main) 8 MP (Ultra Wide) 2 MP (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Portrait, Panaroma, Time Lapse, Pro Mode, Night Mode, HDR, Movie Frame, Pro Colour, Colour Focus |
| Video Recording | 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 |
| CPU | 2.85 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.85 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, AMR, FLAC, APE |
| Video | MP4, M4V, MKV, XVID |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5080 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










