
Xiaomi Redmi Note 13R
$167.08 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 13R price in United States starts from $167.08.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Xiaomi Redmi Note 13R is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Note 13R is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 4+ Gen2, Octa Core Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5030 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.79 inches, 1080 x 2460 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Android v14
- No FM Radio
UPCOMING
Xiaomi Redmi Note 13R Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.2 mmAverage
- 205 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.79 inch, IPS ScreenLarge
- 1080 x 2460 pixelsGood
- 396 ppiGood
- 550 nits
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 4+ Gen2 Chipset
- Octa Core Processor
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 5030 mAh BatteryAverage
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 13R vs Xiaomi Redmi 13R 5G
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Nothing Phone 3a Lite vs Honor 400 Lite
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs RedMagic 11S Pro Plus
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 16 Pro (256GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy Z Fold 7Xiaomi Redmi Note 13R Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 17, 2024 |
Design
| Dimensions | 76.3 x 168.6 x 8.2 mm |
| Weight | 205 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, Blue, Silver |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.79 inches, 1080 x 2460 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.1% |
| Features | 550 nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Aaccelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| IP Rating | IP53 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4+ Gen2 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5030 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











