


XOLO Era
$54.33 • Out Of Stock • By XOLO
XOLO Era price in United States starts from $54.33.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$54.33
Search
Features
- Dual Sim, 3G, Wi-Fi
- Quad Core, 1.2 GHz Processor
- 1 GB RAM, 8 GB inbuilt
- 2100 mAh Battery
- 5 inches, 480 x 854 px Display
- 8 MP Rear & 2 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Android v4.4 (KitKat)
OUT OF STOCK
XOLO Era Specs
Group: $4,250 to $5,750
General
- Android v4.4 (KitKat)Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5 inch, IPS ScreenAverage
- 480 x 854 pixelsAverage
- 196 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 2 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.2 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 1 GB RAMAverage
- 8 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v4.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 2100 mAh Rem. BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Xolo Era price in India, features and specifications
#ExpertReview
Xolo Era made its debut in the market few months back and it continues to thrive for the company. The phone offers a handful of features for a very pocket-friendly price. Here’s Xolo Era price in India, and a quick look at features and specifications.
Xolo Era boasts of a 5-inch IPS display which is perfect for watching videos or surfing web. The display has a 480 x 854 pixel resolution with 196 ppi. Under the hood, it gets a feeble 1.2 GHz Spreadtrum SC7731 quad-core processor with 1GB RAM and 8GB ROM. The phone is powered by a 2100mAh battery which, looking at its budget category, is decent.
At the rear side, it wears an 8-megapixel camera for snapping perfect memories. It runs on Android 4.4 kitkat and comes with pre-installed apps like Google Search, Maps, Gmail, Youtube, Calendar, Google Talk, Hangout, 6 degree, McAfee Security and Snapdeal.
All said and done, this is an entry level smartphone fit for basic usage. At this price point, you must expect a few compromises. Currently, Xolo Era is exclusively available on Snapdeal. The Xolo era best price in India is Rs. 3,999. Company is also shipping a back cover, a screen protector and an OTG cable free with Xolo Era.
- Competitive price
- Large 5 Inch display
- Reasonable battery capacity
- Dated operating system
Related Mobile Phones
Related Searches
XOLO Era Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 5 inches, 480 x 854 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 196 PPI |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 2 MP |
Technical
| OS | Android v4.4 (KitKat) |
| CPU | 1.2 GHz, Quad Core Processor |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 2100 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























