




Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$208.93 • View Prices • By Acer
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $208.93.
- Share
$208.93
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 68.58 mmThick
- 5.32 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 157 PPIHighest
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $19,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs BenQ MA270U 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs BenQ EW270Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs Acer Nitro XV272U X1 27 inch Quad HD Monitor
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs ViewSonic VA2708-4K-MHD 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs LG 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI Pro MP273U 27 inch Ultra HD 4K MonitorAcer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | CB272K |
| Dimensions | 614.68 x 365.76 x 68.58 mm |
| Depth with Stand | 270 mm |
| Height with Stand | 554.74 mm |
| Weight | 5.32 kg |
| Weight with Stand | 8.28 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, HDR 10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Delta E<1 for High Color Accuracy, Zero Frame Design, Acer Display Widget |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














