




Acer ED270R S3 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$130 • View Prices • By Acer
Acer ED270R S3 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States starts from $130.
- Share
$130
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
Acer ED270R S3 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD Free Sync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Acer ED270R S3 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Acer ED270R S3 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $12,275. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorAcer ED270R S3 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | ED270R S3 |
| Depth with Stand | 196 mm |
| Height with Stand | 446 mm |
| Weight with Stand | 3.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1500R Curvature, HDR10, Bluelight Shield, Flickerless, Comfyview |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD Free Sync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cord, Manual, HDMI & DP Cable |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














