




Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
$156.7 • View Prices • By Acer
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor price in United States starts from $156.7.
- Share
$156.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 5000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 19.6 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Good
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor below. The current price is $14,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor vs Acer Nitro VG270U X1 27 inch WQHD Monitor
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor vs Acer Nitro XV272K V5 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor vs Acer ED270 Z 27 inch Full HD Curved Monitor
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor vs MSI MAG 27CQ6F 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor vs Acer SA272U G0 27 inch Quad HD Monitor
Acer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming MonitorAcer ED270U S3 27 Inch WQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | ED270U S3 |
| Height with Stand | 611 mm |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1500R Curvature, HDR10 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Other Features | Zero Frame Design, Acer VisionCare |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














