




Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor
$141.37 • View Prices • By Acer
Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor price in United States starts from $141.37.
- Share
$141.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 31.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor below. The current price is $13,529. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor vs Acer SA322QK 31.5 Inch Ultra HD 4K Monitor
Acer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor vs MarQ by Flipkart 32FHDMMQNN2B 32 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorAcer SA322Q 31.5 Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | SA322Q |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Low Dimming |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlit |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Stand, Power Cord, User Manual, HDMI Cable |
| Other Features | Zero Frame Design, Acer Vision Care, Wide Viewing Angle |
| Stand Tilt | -5°~25° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














