



Acer XZ306CX 29.5 Inch Full HD Curved Monitor
$176.1 • View Prices • By Acer
Acer XZ306CX 29.5 Inch Full HD Curved Monitor price in United States starts from $176.1.
- Share
$176.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 29.5 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Acer XZ306CX 29.5 Inch Full HD Curved Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 29.5 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Good
- ~ 94 PPIHigh
- 1 ms Response Time
- 200 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Acer XZ306CX 29.5 Inch Full HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Acer XZ306CX 29.5 Inch Full HD Curved Monitor below. The current price is $16,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorAcer XZ306CX 29.5 Inch Full HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | XZ306CX |
| Depth with Stand | 262.1 mm |
| Height with Stand | 389.6 mm |
| Weight with Stand | 6.3 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 29.5 inches |
| PPI | ~ 94 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA Display HDR 400, 6 Axis Color Adjustments, Anti Flicker, Low Blue Light |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 200 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350cd/m² (Typ), 400cd/m² (Peak) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 93% DCI P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cord, HDMI Cable, DP Cable |
| Other Features | Acer Display Widget, Game View Technology, Acer ComfyView Display, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













