



Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
$449.99 • Out Of Stock • By Alienware
Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4 and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$449.99
Search
Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor price in United States is $449.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 132.5 mmThick
- 6.57 kgHeavy
- 5 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- ~ 110 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro, VESA AdaptiveSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor vs LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAlienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | AW3425DWM |
| Dimensions | 805.5 x 360.9 x 132.5 mm |
| Depth with Stand | 232 mm |
| Height with Stand | 554.7 mm |
| Weight | 6.57 kg |
| Weight with Stand | 9.51 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 5 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| PPI | ~ 110 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 400, 1500R Curvature |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, VESA AdaptiveSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream, 5 Gbps), 1 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-A (Downstream, BC 1.2) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Alienware 34 Gaming Monitor - AW3425DWM, Stand, Power cable, 1 x DisplayPort-DisplayPort cable - 1.80 m, 1 x HDMI cable - 1.80 m, 1 x USB Type-A to Type-B 5Gbps cable - 1.80 m, QR card, Alienware Sticker, Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Other Features | AlienFX Lighting, Narrow Bezel, Mercury-free, Arsenic-free Glass, Stand Lock, Cable Lock Slot, Security Lock, Picture in Picture, Picture by Picture |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















