






AOC 24G2Z 24 inch Full HD Gaming Monitor
$167.14 • View Prices • By AOC
AOC 24G2Z 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $167.14.
- Share
$167.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
AOC 24G2Z 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47 mmSlim
- 3.62 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2, Audio In
- Speaker Inbuilt
AOC 24G2Z 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of AOC 24G2Z 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $15,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming MonitorAOC 24G2Z 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 24G2Z |
| Dimensions | 539.2 x 322 x 47 mm |
| Depth with Stand | 227.4 mm |
| Height with Stand | 503.8 mm |
| Weight | 3.62 kg |
| Weight with Stand | 5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 94% NTSC, 109% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | |
| Other Features | Height Adjustable, 3-Sided Frameless Design, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















