





AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor
$124.66 • View Prices • By AOC
AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $124.66.
- Share
$124.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typical), 80 Million:1 (DCR) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51.2 mmAverage
- 3.6 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $11,989. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor vs BenQ GW2790 27 inch Full HD Monitor
AOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Acer Nitro VG270 X1 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming MonitorAOC 27G4E 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 27G4E |
| Dimensions | 613.9 x 366.3 x 51.2 mm |
| Depth with Stand | 177.4 mm |
| Height with Stand | 460.4 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Weight with Stand | 4.38 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typical), 80 Million:1 (DCR) |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 128% sRGB, 102% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | AOC Low Input Lag Mode, Custom Built-in Crosshair |
| Stand Tilt | -5°~18° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















