





AOC Agon AG273QZ 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$1,928 • Out Of Stock • By AOC
AOC Agon AG273QZ 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in TN Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,928
Search
AOC Agon AG273QZ 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $1,928. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
AOC Agon AG273QZ 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 64.8 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27 inchesSmallest
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Bad
- 0.5 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD Freesync Premium Pro
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
AOC Agon AG273QZ 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming MonitorAOC Agon AG273QZ 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | AG273QZ |
| Dimensions | 613.5 x 364.3 x 64.8 mm |
| Depth with Stand | 289.45 mm |
| Height with Stand | 562.4 mm |
| Weight with Stand | 8.4 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | VESA Certified DisplayHDR 400, Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD Freesync Premium Pro |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 93.7% Adobe RGB, 126.4% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x Microphone in Port |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W + DTS |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Pivot Support, G-menu, Various Game Modes (RTS, FPS, Racing, Gamer 1, Gamer 2) |
| Stand Tilt | -5.5°~21.5° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















