



AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor
$325.13 • View Prices • By AOC
AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor price in United States starts from $325.13.
- Share
$325.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 133.4 mmThick
- 6.75 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor Price History
You can check the price history of AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor below. The current price is $31,115. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor vs LG UltraWide 34WQ75C 34 Inch Quad HD Curved Monitor
AOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor vs MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD MonitorAOC CU34G3S 34 inch Quad HD Ultrawide Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | CU34G3S |
| Dimensions | 794.8 x 365.8 x 133.4 mm |
| Depth with Stand | 339.5 mm |
| Height with Stand | 532 mm |
| Weight | 6.75 kg |
| Weight with Stand | 8.25 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000R Curvature, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 119% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Stand, Base, Monitor, Sheet Flyer, CD Manual, Power Cord, HDMI Cable, DP Cable |
| Other Features | G-Menu, Game Mode, Height Adjustable, 3-Sided Frameless Design |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













