






AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor
$125.38 • Coming Soon • By AOC
AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $125.38.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ), 80 Million:1 (DCR) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
UPCOMING
AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.2 mmAverage
- 4.5 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Best
- 1 ms Response Time
- 155 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor vs AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor
AOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor vs MSI PRO MP273QP E2 27 Inch Quad HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorAOC Q27G2S 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | Q27G2S |
| Dimensions | 611.8 x 365.8 x 49.2 mm |
| Depth with Stand | 227.4 mm |
| Height with Stand | 528.6 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Weight with Stand | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | VESA Certified DisplayHDR 400, AOC Low Input Lag Mode |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 155 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ), 80 Million:1 (DCR) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350cd/m² |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 114% NTSC, 131% sRGB, 104% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Instant Response Times, Custom Built in Crosshair, Pivot & Swivel, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















