




AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$199.32 • View Prices • By AOC
AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $199.32.
- Share
$199.32
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.2 mmAverage
- 4.06 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $18,998. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs BenQ EW270Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
AOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs Acer CB272K 27 inch Ultra HD 4K Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorAOC U27V4 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | U27V4 |
| Dimensions | 613.7 x 364.2 x 49.2 mm |
| Depth with Stand | 214.9 mm |
| Height with Stand | 508 mm |
| Weight | 4.06 kg |
| Weight with Stand | 5.14 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, HDR Mode |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 126% sRGB, 107% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Sleek Frameless Design |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














