




Asus BE248QF 24.1 inch WUXGA Monitor
$199 • Out Of Stock • By Asus
Asus BE248QF 24.1 inch WUXGA Monitor is a 24.1 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1200 pixels (WUXGA) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199
Search
Asus BE248QF 24.1 inch WUXGA Monitor price in United States is $199. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.1 in Display
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus BE248QF 24.1 inch WUXGA Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 40 mmSlim
- 3.75 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.1 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
Asus BE248QF 24.1 inch WUXGA Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus BE248QF 24.1 inch WUXGA Monitor Full Specs
General
| Model | BE248QF |
| Dimensions | 531.8 x 350 x 40 mm |
| Depth with Stand | 211.2 mm |
| Height with Stand | 473.1 mm |
| Weight | 3.75 kg |
| Weight with Stand | 5.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.1 inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker-Free |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels (WUXGA) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, MiniPC Kit, Power cord, Quick start guide, USB 3.2 cable, Warranty Card, USB Type-B to A cable, Rubber Sticker, VGA cable |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, DisplayWidget, VRR Technology, QuickFit, Color Temp. Selection, Trace Free Technology |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















