






Asus BE27ACGN 27 inch Quad HD Docking Monitor
$273.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus BE27ACGN 27 inch Quad HD Docking Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.1, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$273.99
Search
Asus BE27ACGN 27 inch Quad HD Docking Monitor price in United States is $273.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
Asus BE27ACGN 27 inch Quad HD Docking Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46.9 mmSlim
- 5 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 2 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
- Speaker Inbuilt
Asus BE27ACGN 27 inch Quad HD Docking Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorAsus BE27ACGN 27 inch Quad HD Docking Monitor Full Specs
General
| Model | BE27ACGN |
| Dimensions | 612.2 x 362.9 x 46.9 mm |
| Depth with Stand | 224 mm |
| Height with Stand | 527.8 mm |
| Weight | 5 kg |
| Weight with Stand | 7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB Type-C (DisplayPort, 96W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Ethernet | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power cord, USB-C cable, HDMI cable, Quick start guide, Warranty Card, MiniPC Kit |
| Other Features | ASUS Power Sync, Eye Care+ Technology, DisplayWidget, VRR Technology, PIP / PBP Technology, QuickFit |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















