



Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$1,433 • View Prices • By Asus
Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor is a 32 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 3 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $1,433. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,000,000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 3 x HDMI v2.0
Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 93 mmAverage
- 11 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 138 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 3 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
12% (price dropped by $170 in one month)
Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Asus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $1,433. Over the past month, there has been a decrease of $170 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus ProArt Display PA32UCX-PK 32 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt Display |
| Model | PA32UCX-PK |
| Dimensions | 727 x 426 x 93 mm |
| Depth with Stand | 240 mm |
| Height with Stand | 600 mm |
| Weight | 11 kg |
| Weight with Stand | 14 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| PPI | ~ 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, HLG, Dolby Vision, Flicker-Free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 600 nits (Typ), 1200 nits (Peak) |
| Backlight | Mini-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB, 99% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x Thunderbolt 3, 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI cable, Monitor hood, Power cord, Quick release stand Quick start guide, Thunderbolt 3 Cable, USB-C cable, USB-C to A cable, Warranty Card, X-rite i1 Display Pro Calibrator |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Ambient Light Sensor, HDR Preview, Motion Sync, PIP / PBP Technology, QuickFit, ProArt Palette |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















