






Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$299 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 255 Hz refresh rate. It has a 0.3 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $299. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63 mmThick
- 3.87 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.3 ms Response Time
- 255 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ROG Strix XG27ACMES 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Strix |
| Model | XG27ACMES |
| Dimensions | 614.8 x 367.1 x 63 mm |
| Depth with Stand | 188.7 mm |
| Height with Stand | 503.4 mm |
| Weight | 3.87 kg |
| Weight with Stand | 5.96 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, HDR10 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 255 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 0.3 ms |
| Brightness | 350nits (Typ), 500nits (Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 97% DCI-P3, 133% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, GamePlus, Extreme Low Motion Blur, Shadow Boost, GameFast Input technology, ELMB Syncc |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















