Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Monitor
100 votes
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 270 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
  • Price History
  • Set Price Alert
  • View Prices
Features
  • 27 in Display
  • 16.7 M Colors
  • Flat Monitor
  • 1000:1 Contrast Ratio
  • 2 x Display Port v1.4
  • 2 x HDMI v2.0
  • Anti Glare
  • 3 Year Warranty
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Specs
General
  • Form Factor: Flat
  • Thickness: 90 mmAverage
  • 4 kgLightest
  • 3 Year Warranty
Display
  • IPS Panel
  • 27 inchesSmallest
  • 0.5 ms Response Time
  • 270 Hz Refresh Rate
  • 16:9 Aspect Ratio
  • Anti Glare
  • Adaptive Sync Technology
Connectivity
  • 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Prices
12% (price increased by $214 in one month)
FREE Delivery
8 Business Days
View
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.4
100 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Full Specs
General
ModelXG27AQM-G
Dimensions614 x 367 x 90 mm
Depth with Stand255 mm
Height with Stand508 mm
Weight4 kg
Weight with Stand7.6 kg
Panel TypeIPS
Form FactorFlat
Warranty3 years Warranty
Display
Size27 inches
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenYes
FeaturesHDR10, Flicker Free
Max Refresh Rate270 Hz
Contrast Ratio1000:1
Response Time0.5 ms
Brightness350 nits (Typ), 400 nits (HDR, Peak)
Adaptive SyncYes
Number of Colors16.7 M
Color Gamut97% DCI-P3, 150% sRGB
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB Ports2 x USB Type-A
USB Port Details2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B (Upstream)
Headphone JackYes
Display Port2 x Display Port v1.4
HDMI2 x HDMI v2.0 Port
Extra
Stand Tilt-5°~20°
Wall Mounting100 x 100 mm