





Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$1,797.54 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 270 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $1,797.54. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 90 mmAverage
- 4 kgLightest
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesSmallest
- 0.5 ms Response Time
- 270 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Prices
15% (price increased by $277 in one month)
Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $1,797.54. Over the past month, there has been a increase of $277 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorAsus ROG Strix XG27AQM-G EVA Edition 27 inch Quad HD Gaming Mo… Full Specs
General
| Model | XG27AQM-G |
| Dimensions | 614 x 367 x 90 mm |
| Depth with Stand | 255 mm |
| Height with Stand | 508 mm |
| Weight | 4 kg |
| Weight with Stand | 7.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free |
| Max Refresh Rate | 270 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 400 nits (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 97% DCI-P3, 150% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color Pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, ROG sticker, USB 3.0 cable, Warranty Card |
| Other Features | Shadow Boost, GameFast Input Technology, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, Game Visual |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















