




Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
$899 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.3 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor price in United States is $899. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 66.5 mmSlim
- 5 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.3 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-SYNC Compatible
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor below. The current price is $899. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorAsus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Strix |
| Model | XG27UCDMG |
| Dimensions | 613 x 369.2 x 66.5 mm |
| Depth with Stand | 168.7 mm |
| Height with Stand | 509.4 mm |
| Weight | 5 kg |
| Weight with Stand | 7.44 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker free, HDR10, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.3 ms |
| Brightness | 1000cd/㎡ (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 99% DCI-P3, 145% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Microfiber cloth, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, USB 3.2 cable, USB-C cable, VESA mount kit, Warranty Card |
| Other Features | GamePlus, Game Visual, Extreme Low Motion Blur, ELMB Sync, Shadow Boost, Display Widget, Dual Mode |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















