





Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$1,099 • View Prices • By Asus
Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 540 Hz refresh rate. It has a 0.02 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $1,099. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v2.1
- 2 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- WOLED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63.1 mmSlim
- 4.54 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Poor
- 0.02 ms Response Time
- 540 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1
Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $1,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ROG Swift OLED PG27AQWP-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Swift OLED |
| Model | PG27AQWP-W |
| Dimensions | 605.6 x 369.4 x 63.1 mm |
| Depth with Stand | 273.5 mm |
| Height with Stand | 547.9 mm |
| Weight | 4.54 kg |
| Weight with Stand | 7.04 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, HDR10 |
| Display Type | WOLED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 540 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.02 ms |
| Brightness | 1500 nits (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 99.5% DCI-P3, 135% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort 2.1 (DP80) cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Microfiber cloth, Power cord, Quick start guide, ROG pouch, ROG sticker, USB 3.2 cable, VESA mount kit, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, Aura Sync, Swivel & Pivot Support, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, Aspect Control, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















