





Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$988.88 • View Prices • By Asus
Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 32 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $988.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 87.12 mmThick
- 6.1 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 137 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
3% (price increased by $34 in one month)
Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $988.88. Over the past month, there has been a increase of $34 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ROG Swift PG32UQ 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Swift |
| Model | PG32UQ |
| Dimensions | 728.18 x 428.52 x 87.12 mm |
| Depth with Stand | 292.6 mm |
| Height with Stand | 551.83 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Weight with Stand | 9.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| PPI | ~ 137 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Ultra-Low Blue Light, Display Stream Compression, HDR 10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 450cd/㎡ (Typ), 600 cd/㎡ (HDR, Peak) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 98% DCI-P3, 160% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5 W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, ROG sticker, USB 3.0 cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | Asus Aura Sync Lighting, ELMB Sync (Extreme Low Motion Blur Sync), Quantum Dot Color, Shadow Boost, Variable Overdrive, Trace Free Technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















