







Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$1,497.5 • View Prices • By Asus
Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 32 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $1,497.5. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 3 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 95 mmThick
- 7.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 4 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 3 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
5% (price dropped by $75 in one month)
Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor below. The current price is $1,497.5. Over the past month, there has been a decrease of $75 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming MonitorAsus ROG Swift PG32UQX 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Swift |
| Model | PG32UQX |
| Dimensions | 727 x 441 x 95 mm |
| Depth with Stand | 306 mm |
| Height with Stand | 574 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Weight with Stand | 10.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, HDR10, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 1,400 cd/㎡ (HDR, Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 98% DCI-P3, 160% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Acrylic LED light covers, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI cable,, Power adapter, Power cord, Quick start guide, USB 3.0 cable, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Color Accuracy : △E≦ 2, GamePlus, Game Visual |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















