





Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor
$336.36 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $336.36. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 57.9 mmAverage
- 2.81 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor Prices
1% (price increased by $3 in one month)
Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $336.36. Over the past month, there has been a increase of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG247Q1A 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | TUF Gaming VG247Q1A |
| Dimensions | 541.04 x 323.26 x 57.9 mm |
| Depth with Stand | 174 mm |
| Height with Stand | 394.4 mm |
| Weight | 2.81 kg |
| Weight with Stand | 3.33 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, Shadow Boost, Extreme Low Motion Blur |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 cd/㎡ |
| Backlight | LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, Color Temp. Selection, GamePlus, VRR Technology, GameFast Input Technology |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















