




Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor
$191.84 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $191.84. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 60 mmAverage
- 3.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
1% (price dropped by $3 in one month)
Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $191.84. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG279QL3A 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VG279QL3A |
| Dimensions | 615 x 369 x 60 mm |
| Depth with Stand | 215 mm |
| Height with Stand | 547 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 5.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light, VESA DisplayHDR 400 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 cd/㎡ (Typ), 400 cd/㎡ (HDR) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 125% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, Color Temp. Selection, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, GameFast Input technology, DisplayWidget, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















