




Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor
$159 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $159. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59 mmAverage
- 3.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $159. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG279QM5A 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VG279QM5A |
| Dimensions | 615 x 369 x 59 mm |
| Depth with Stand | 193 mm |
| Height with Stand | 453 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 4.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Warranty Card, Quick start guide, Power cord, L-shaped Screwdriver, DisplayPort cable |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, Extreme Low Motion Blur, ELMB Sync, GameFast Input Technology, Shadow Boost, Height Adjustment |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















