





Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor
$398 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 170 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $398. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51 mmSlim
- 4.3 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 170 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor Prices
36% (price increased by $143 in one month)
Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $398. Over the past month, there has been a increase of $143 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27AQ1A 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27AQ1A |
| Dimensions | 615 x 367 x 51 mm |
| Depth with Stand | 214 mm |
| Height with Stand | 455 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Weight with Stand | 5.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Trace Free Technology, Low Blue Light, Extreme Low Motion Blur |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 170 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 130% sRGB, 96% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | GamePlus, GameFast Input Technology, Shadow Boost, Color Temp. Selection, ELMB Sync |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















