



Asus TUF Gaming VG27AQL3A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$555.4 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming VG27AQL3A 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$555.4
Search
Asus TUF Gaming VG27AQL3A 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $555.4. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming VG27AQL3A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51 mmSlim
- 4.6 kgLight
Display
- Fast IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27AQL3A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27AQL3A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27AQL3A |
| Dimensions | 615 x 367 x 51 mm |
| Depth with Stand | 215 mm |
| Height with Stand | 534 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Weight with Stand | 6.9 kg |
| Panel Type | Fast IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light, Multiple HDR Mode |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350cd/㎡ (Typ), 400 cd/㎡ (Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 130% sRGB, 96% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, Warranty Card, USB 3.2 cable |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Trace Free Technology, Extreme Low Motion Blur, ELMB Sync, DisplayWidget, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














