





Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor
$264.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 280 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor price in United States is $264.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1073.7 M Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 78 mmThick
- 4.2 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 280 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor Prices
12% (price increased by $32 in one month)
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor below. The current price is $264.99. Over the past month, there has been a increase of $32 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27VQM1B |
| Dimensions | 610 x 367 x 78 mm |
| Depth with Stand | 193 mm |
| Height with Stand | 456 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Weight with Stand | 4.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 280 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card, L-shaped Screwdriver |
| Other Features | Trace Free Technology, Color Temp. Selection, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, DisplayWidget, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















