





Asus TUF Gaming VG28UQL1A 28 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$593.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming VG28UQL1A 28 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 28 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 4 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$593.99
Search
Asus TUF Gaming VG28UQL1A 28 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $593.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 28 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 4 x HDMI
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming VG28UQL1A 28 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 65.7 mmSlim
- 4.67 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 28 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Good
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 4 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG28UQL1A 28 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorAsus TUF Gaming VG28UQL1A 28 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG28UQL1A |
| Dimensions | 639.5 x 369.4 x 65.7 mm |
| Depth with Stand | 213.8 mm |
| Height with Stand | 539.8 mm |
| Weight | 4.67 kg |
| Weight with Stand | 6.89 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 28 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 450 nits (HDR, Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 120% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 4 x HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI Ultra High Speed Cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, USB 3.0 cable, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, GamePlus, PIP/PBP Technology, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, ELMB Sync, Shadow Boost, DisplayWidget |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















