





Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor
$356.8 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor is a 31.5 in VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 170 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $356.8. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 54.9 mmAverage
- 5.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 170 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
58% (price increased by $206 in one month)
Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $356.8. Over the past month, there has been a increase of $206 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorAsus TUF Gaming VG32AQA1A 31.5 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG32AQA1A |
| Dimensions | 716.3 x 426.2 x 54.9 mm |
| Depth with Stand | 213.8 mm |
| Height with Stand | 496.2 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Weight with Stand | 6.7 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light, Multiple HDR Mode |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 170 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 cd/㎡ |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card, HDMI cable |
| Other Features | Trace Free Technology, Color Temp. Selection, Extreme Low Motion Blur, Shadow Boost, GameFast Input technology, DisplayWidget |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















