




Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor
$284.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor price in United States is $284.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 77.7 mmThick
- 4.37 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor Prices
10% (price increased by $28 in one month)
Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor below. The current price is $284.99. Over the past month, there has been a increase of $28 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorAsus TUF Gaming VG32VQ1B 32 inch Quad HD Curved Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG32VQ1B |
| Dimensions | 610.3 x 367.3 x 77.7 mm |
| Depth with Stand | 213.8 mm |
| Height with Stand | 475.2 mm |
| Weight | 4.37 kg |
| Weight with Stand | 5.35 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, HDR10, 1500R Curvature |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 90% DCI-P3, 120% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, GamePlus, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, GameFast Input technology, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















