




Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor
$329.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor price in United States is $329.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 107 mmThick
- 6.4 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Good
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor Prices
2% (price increased by $7 in one month)
Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor below. The current price is $329.99. Over the past month, there has been a increase of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorAsus TUF Gaming VG34VQ3B 34 inch WQHD Curved Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG34VQ3B |
| Dimensions | 809 x 366 x 107 mm |
| Depth with Stand | 213 mm |
| Height with Stand | 448 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Weight with Stand | 7.6 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, Flicker-Free |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 90% DCI-P3, |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, USB Type-B to A cable, Warranty Card, L-shaped Screwdriver |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, PIP / PBP Technology, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















