



Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor
$123 • View Prices • By Asus
Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $123. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 55 mmAverage
- 3.34 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, Display Port v1.2, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor Prices
2% (price dropped by $3 in one month)
Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $123. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorAsus VA24DQ 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA24DQ |
| Dimensions | 540 x 325 x 55 mm |
| Depth with Stand | 205 mm |
| Height with Stand | 391 mm |
| Weight | 3.34 kg |
| Weight with Stand | 3.63 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | QuickFit, GamePlus, Color Temp. Selection, SPLENDID Technology |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















