




Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor
$94.99 • View Prices • By Asus
Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4 and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $94.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 48.2 mmSlim
- 2.46 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4
Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor Prices
1% (price dropped by $1 in one month)
Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $94.99. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus VA24EHF 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA24EHF |
| Dimensions | 539.5 x 323.2 x 48.2 mm |
| Depth with Stand | 205.9 mm |
| Height with Stand | 417.2 mm |
| Weight | 2.46 kg |
| Weight with Stand | 2.84 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















