



Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor
$219 • View Prices • By Asus
Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor is a 21.5 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Built-in Speakers, Headphone Jack, Touchscreen and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor price in United States is $219. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- Touch Screen
- 1 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 52 mmAverage
- 3.18 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 102 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
Connectivity
- 1 x USB 2.0
- 1 x HDMI v1.4, VGA
- Speaker Inbuilt
Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor Price History
You can check the price history of Asus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor below. The current price is $219. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus VT229H 21.5 inch Full HD Touch Monitor Full Specs
General
| Model | VT229H |
| Dimensions | 491.5 x 301.6 x 52 mm |
| Depth with Stand | 204.4 mm |
| Height with Stand | 367.7 mm |
| Weight | 3.18 kg |
| Weight with Stand | 3.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| PPI | ~ 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free, Trace Free Technology, Splendid Video Intelligence Technology |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC (1953) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 1.5 W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Audio cable, Power cord, Quick start guide, USB 2.0 cable, VGA cable, Warranty Card |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















