





Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$203 • View Prices • By Asus
Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $203. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 260K Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
9% (price dropped by $18 in one month)
Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of Asus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $203. Over the past month, there has been a decrease of $18 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming MonitorAsus ZenScreen MB166C 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | MB166C |
| Depth with Stand | 11.8 mm |
| Height with Stand | 225.6 mm |
| Weight with Stand | 0.78 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, QuickFit, Color Temp. Selection, Trace Free Technology |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 260K |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort) |
Extra
| Sales Package | Monitor, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, ZenScreen sleeve |
| Other Features | Trace Free Technology, SPLENDID Technology, Color Temp. Selection, GamePlus, QuickFit : Yes (Photo/Alighment Grid) |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















