





Asus ZenScreen MB17AHG 17 inch Full HD Portable Monitor
$439.54 • Out Of Stock • By Asus
Asus ZenScreen MB17AHG 17 inch Full HD Portable Monitor is a 17.3 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$439.54
Search
Asus ZenScreen MB17AHG 17 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $439.54. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 17.3 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus ZenScreen MB17AHG 17 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 17.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 127 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4
Asus ZenScreen MB17AHG 17 inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorAsus ZenScreen MB17AHG 17 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Series | ZenScreen |
| Model | MB17AHG |
| Depth with Stand | 7 mm |
| Height with Stand | 249.1 mm |
| Weight with Stand | 1.29 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 17.3 inches |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 cd/㎡ |
| Backlight | LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DisplayPort Alt Mode) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, Power adapter, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, ZenScreen sleeve |
| Other Features | Trace Free Technology, Color Temp. Selection, QuickFit, GamePlus, VRR Technology, Display Widget, SPLENDID Technology |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















