

BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor
$197.87 • View Prices • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor price in United States starts from $197.87.
- Share
$197.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 64.1 mmThick
- 4 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 82 PPILow
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor Price History
You can check the price history of BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor below. The current price is $18,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor vs BenQ MOBIUZ EX251 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor vs BenQ MOBIUZ EX271 27 inch Full HD Gaming Monitor
BenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor vs BenQ EW270Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorBenQ MOBIUZ EX2710S 27-inch IPS Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | MOBIUZ |
| Model | EX2710S |
| Dimensions | 614.1 x 382.2 x 64.1 mm |
| Depth with Stand | 216.7 mm |
| Height with Stand | 409.59 mm |
| Weight | 4 kg |
| Weight with Stand | 6.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3.25 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 82 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light, Color Vibrance, Light Tuner, Brightness Intelligence Plus |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200 nits (Typ), 400 nits (Peak) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2.5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, D-Sub Cable(1.5m), 16 Amp Power Cord(1.5m), Safety Instruction, QSG, Warranty Card |
| Other Features | AMA (Advanced Motion Accelerator), Black Equalizer, Color Weakness Mode, Anti-Theft Stand Lock Slot - Kensington, Motion Blur Reduction, FPS Mode |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











