





Benq MOBIUZ EX381U 38 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$1,099.99 • Out Of Stock • By BenQ
Benq MOBIUZ EX381U 38 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 37.5 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x USB-C, 3 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,099.99
Search
Benq MOBIUZ EX381U 38 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $1,099.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 37.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 3 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Benq MOBIUZ EX381U 38 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 99.9 mmThick
- 8.8 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 37.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 116 PPILow
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- 3 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Benq MOBIUZ EX381U 38 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorBenq MOBIUZ EX381U 38 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | MOBIUZ |
| Model | EX381U |
| Dimensions | 861 x 507.5 x 99.9 mm |
| Depth with Stand | 306 mm |
| Height with Stand | 667 mm |
| Weight | 8.8 kg |
| Weight with Stand | 11.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 37.5 inches |
| PPI | ~ 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, VESA DisplayHDR 1000, Flicker-free Technology, Low Bluer Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 600 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 98% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Power Delivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream, 4.5W Power Charging), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream, 7.5W power Charging) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Brightness Intelligence Plus Gen2 (B.I.+ Gen2), KVM Switch, Motion Blur Reduction, |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















