




BenQ Zowie XL2586X 24.1 inch Full HD Gaming Monitor
$849.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ Zowie XL2586X 24.1 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.1 in TN LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 540 Hz refresh rate. Notable features include 3 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$849.99
Search
BenQ Zowie XL2586X 24.1 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $849.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.1 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 3 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
BenQ Zowie XL2586X 24.1 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 24.1 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 540 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 3 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
BenQ Zowie XL2586X 24.1 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming MonitorBenQ Zowie XL2586X 24.1 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XL2586X |
| Depth with Stand | 209 mm |
| Height with Stand | 517 mm |
| Weight with Stand | 5.8 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.1 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 540 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 cd/㎡ |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor with Stand, S Switch, Shield, Power Cable, HDMI & DP Cable, Warranty Card, QSG, Safety Instructions |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, DyAc Technology, Auto Game Mode, Black eQualizer, Color Vibrance, S Switch, Shielding Hood, PS5 Support |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















